Uroczyste przekaznie ołtarza – Jasna Góra

3 maja, w czasie głównych obchodów uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski na Jasnej Górze szczególnie modlono się o pokój na świecie. W Wieczerniku wystawiony był Ołtarz Adoracji Najświętszego Sakramentu „Gwiazda Kazachstanu”. W czasie uroczystej Eucharystii, przy obecności biskupów polskich na czele z Przewodniczącym Konferecji Episkopatu – JE Abpem Józefem Michalikiem oraz Ambasadorem Republiki Kazachstanu p. Yerikiem Utembayev’em, dokonało się uroczyste przekazanie ołtarza przez stowarzyszenie Communita Regina della Pacem. Obecny był również JE abp Tomash Peta, przewodniczący Episkopatu Kazachstanu, który symbolicznie przyjął ten dar.  

Już przed Mszą św. wierni mieli możliwość adoracji Najśw. Sakramentu w monstrancji z Ołtarza „Gwiazdy Kazachstanu” – o godz. 10.00 Najświętszy Sakrament został uroczyście przeniesiony w procesji z Wieczernika na jasnogórski Szczyt. Tam, pod przewodnictwem o. Kamila Szustaka, trwała adoracja w intencji pokoju na świecie.

Po adoracji monstrancja powróciła do Wieczernika. Tam abp Józef Michalik pobłogosławił zebranych Najśw. Sakramentem, umieszczonym w monstrancji Ołtarza. Obecni byli księża biskupi, uczestniczący w obchodach dzisiejszej uroczystości.

Akt Ofiarowania odczytał prezes  Stowarzyszenia Communita Regina Della Pace – Piotr Ciołkiewicz:

W Roku Wiary, realizując dzieło „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace, w łączności z Episkopatem Polski, przekazuje dar modlitwy Narodu Polskiego – Gwiazdę Kazachstanu, Ołtarz Adoracji dla Kościoła w Kazachstanie.

Stowarzyszenie, kierując się troską o pokój w ludzkich sercach i na całym świecie, pragnie dopełnić tym darem, przygotowanym przez Drapikowski Studio, utworzenie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje kolejnego Centrum Modlitwy o Pokój poprzez Dzieło Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

W lipcu Ołtarz umieszczony zostanie w Katedrze w Astanie, a po wybudowaniu Kaplicy Adoracji przejedzie do Oziornoje i tam zostanie na stałe.

„To wydarzenie jest niezwykle symboliczne dlatego, że samo miejsce, Jasna Góra – stolica duchowa Polski – mówi już o tym, że jest to wydarzenie wielkie, skoro w tym miejscu Kazachstan otrzymuje Ołtarz Adoracji, ołtarz, który nazywa się ‘Gwiazdą Kazachstanu’ – podkreśla abp Tomasz Peta , metropolita Astany, stolicy Kazachstanu – Przez rok będzie ten ołtarz w stolicy, a po roku przejedzie do Sanktuarium Narodowego Królowej Pokoju w Oziornoje. To jest nasza Częstochowa Kazachstańska, oczywiście bardzo skromna w porównaniu z Częstochową, ale Ojciec Święty bł. Jan Paweł II nazwał to miejsce sanktuarium narodowym. Cieszymy się, że ambasador Kazachstanu Yerik Utembayev uczestniczy w tych uroczystościach. To też pokazuje, że to wydarzenie ma wymiar nie tylko czysto kościelny, religijny, ale także społeczny, państwowy”.

„To jest wydarzenie niezwykle symboliczne – powiedział ambasador Kazachstanu Yerik Utembayev – Wyrażam wdzięczność wobec narodu polskiego, Kościoła i władz państwowych. Myślę, że łączy nas bardzo dużo w sferze ducha – Kazachstan i Polskę. Dla mnie jest to naprawdę bardzo duże wydarzenie”. Ambasador wyraził nadzieję, że dzięki modlitewnej adoracji przy Ołtarzu, 149 narodowości w Kazachstanie żyło w pokoju. Przypomniał także, że 11 lat temu Kazachstan odwiedził bł. Jan Paweł II: „To było wydarzenie niezwykłe, a słowa Jana Pawła II są szczególnie bliskie każdemu mieszkańcowi Kazachstanu” – stwierdził ambasador Kazachstanu Yerik Utembayev.

źródło: biuro prasowe Jasnej Góry

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s