Historia

Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje jest położona w północnym Kazachstanie (PółnocnoKazachstańska Obłast’ – Tajszyński Rejon). Sama wioska Oziornoje powstała w czerwcu 1936 r. po bezprawnym przesiedleniu Polaków z Ukrainy do Kazachstanu. Pierwsze lato ludzie przeżyli w namiotach. Do nadejścia zimy zdążyli wybudować ziemianki. Do 1954 r. repatrianci byli wciągnięci do specjalnego rejestru w organach MSW i nie mogli wyjeżdżać bez przepustki z miejsca zamieszkania. Od pierwszych dni pokładali wielką ufność w Bogu, co wyrażało się w modlitwie, zwłaszcza różańcowej.

W marcu 1941 r. w pobliżu wioski pojawiło się jezioro. Było w nim mnóstwo ryb, dzięki którym przesiedleńcy ocaleli od śmierci głodowej w czasie wojny.

W maju 1990 r. mieszkańcy Oziornego zaczęli budowę kościoła. 9 sierpnia 1992 r. kard. Józef Glemp poświęcił ściany wznoszonego budynku, a poświecenia kościoła dokonał bp Jan Paweł Lenga 27 czerwca 1993 r.

Nazwę parafii wybrał o. Nico Hoogland z Holandii i on także postarał się o figurę Królowej Pokoju, którą przywieziono do Oziornoje 14 grudnia 1991 r.
25 października 1994 r. bp Jan Paweł Lenga ogłosił Matkę Bożą Królowę Pokoju główną patronką Kazachstanu i Średniej Azji.
W Oziornoje 25 czerwca 1995 r. w uroczystość Najśw. Maryi Królowej Pokoju bp Jan Paweł Lenga powierzył Kazachstan jej opiece.
25 marca 1996 r. na polecenie ks. Biskupa w parafii rozpoczęła się codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, w godzinach od 10.00 do 18.00.
Od 22 do 25 czerwca 1997 r. odbyło się nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej.

24 czerwca 1997 r. w miejscu, gdzie niegdyś pojawiło się jezioro została ustawiona statua Matki Bożej z rybami, jako dziękczynienie za dar jeziora i ryb.
Statua ta została poświęcona w Polsce przez Ojca św. Jana Pawła II w czerwcu 1997 r.

28 czerwca 1998 r. bp Jan Paweł Lenga poświęcił krzyż na Wołyńskiej Sopce (12 m wys.) jako pomnik ku czci wszystkich ofiar represji w Kazachstanie.
Od 24-27 czerwca 1999 r. odbywało się w parafii nawiedzenie relikwi św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Stąd relikwie przewieziono do Astany, gdzie zakończyła się ich pielgrzymka po ziemi kazachstańskiej.

18 września 2000 r. odwiedził Oziornoje po raz drugi Ks. Kard. Józef Glemp Prymas Polski. Jego Eminencja sprawował Mszę św. przy ołtarzu polowym. W homilii Ks. Kardynał powiedział, że Matka Boża jest zawsze u początków odnowy. Wyraził też nadzieję, że za kilka czy kilkanaście lat słowo Oziornoje będzie się wymawiać razem ze słowami Fatima, Lourdes, Częstochowa i Guadelupe.

Ks. Prymas poświęcił też tablice na cokole krzyża na Sopce Wołyńskiej. Tablice w językach kazachskim, polskim, rosyjskim i niemieckim zawierają słowa modlitwy:

Bogu – Chwała
Ludziom – Pokój
Męczennikom – Królestwo Niebieskie
Narodowi Kazachstanu – Wdzięczność
Kazachstanowi – Rozkwit

7 sierpnia  1994 r. rozpoczęły pracę w parafii siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia NMP. Zajmują się one katechizują, prowadzą ochronkę, pracują z dziećmi i młodzieżą, opiekują się chorymi.

Parafia Królowej Pokoju stała się w ciągu ostatnich lat Sanktuarium Maryjnym dla całego Kazachstanu. Tutaj pielgrzymują pieszo i środkami lokomocji ludzie z różnych stron kraju, szczególnie na odpust Królowej Pokoju (niedziela w pobliżu 25 czerwca).

23 września 2001 r., podczas swojej wizyty w Kazachstanie, przed modlitwą Anioł Pański, Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział słowa:

W chwili obecnej pragnę odbyć duchową pielgrzymkę do waszego narodowego sanktuarium maryjnego w Oziorjnoje, gdzie wy, Bracia i Siostry, czcicie Błogosławioną Dziewicę pod wezwaniem Królowej Pokoju. Upadam do jej stóp, modląc się za cały naród kazachski: za jego przywódców i obywateli, za rodziny, za młodzież, za dzieci i starszych, za tych, którzy cierpią i za potrzebujących.

Powierzam Maryi was wszystkich: chrześcijan i niechrześcijan, wierzących i niewierzących. Jest Ona matką wszystkich, ponieważ Chrystus jest jej Synem i Zbawcą wszystkich. Niech Maryja pomoże wam wszystkim, drodzy Bracia i Siostry, wypełnić w waszym codziennym życiu polecenie Chrystusa: “Miłujcie się wzajemnie”, które jest też tematem przewodnim mojej wizyty duszpasterskiej.

11 lipca 2011 r. Oziornoje zostało oficjalne ogłoszone Narodowym Sanktuarium Kazachstanu.

3 listopada 2006 r. do Oziornego przybyli ze Szwajcarii ojcowie Benedyktynie. Zamieszkali w małym domu, który od tej pory stał się ich klasztorem, pod wezwaniem Matki Bożej Bogatego Połowu.

25 czerwca 2007 r. w Oziornoje otworzyły swoją Fundację Siostry Karmelitki Bose, które przybyły z Częstochowy.

10 października 2012 .r, w przeddzień otwarcia Roku Wiary, w Watykanie Ojciec Święty Benedykt XVI, tuż przed audiencja generalną, poświęcił ołtarz “Gwiazda Kazachstanu”, przeznaczony do Sanktuarium w Oziornoje. Na audiencji generalnej na Placu Św. Piotra Ojciec Święty pozdrowił wszystkich w języku rosyjskim, słowa swe szczególnie kierując do wiernych w Kazachstanie.

Reklama

One response to “Historia

  1. W Oziornym dokonują się wielkie dzieła Boże!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s